Vilka är vi på Tonys Budbil?

Budfirma sedan 1987

Dygnet runt, året om!

Ring oss: 042-610 11 00

Om Tonys Budbil!

Tonys Budbil AB är ett växande transportföretag med huvudkontor i Helsingborg. Vi finns även i Landskrona och Malmö. Företaget startades 1987 av Tony Ljungdahl, men ägs idag av Jerker Nilsson och Niklas Nielsen sedan november 2018.

Vi har nu ca 45 anställda och en årsomsättning på 35 miljoner. För närvarande har vi över 35 bilar av varierande typ med transportkapacitet upp till 25 ton. Vi transporterar gods över hela Sverige och norra Europa.

Vi kan sköta alla delar av Era transportbehov, från långväga transportbehov i norra Europa till korta budkörningar här hemma. Detta inkluderar lagring om så önskas.

Stora delar av Skåne trafikeras av våra slingor med fasta priser. Vi utför alla slags transporter från att köra ett litet kuvert inom en stad eller pallar ut i Europa, till att flytta hela kontor.

Naturligtvis har vi alla nödvändiga försäkringar (ALLBUD 98, Alltrans 2007, BOHAG 2010, VLT, CMR, NSAB 2015)

Vi har även dagliga transporter till Danmark.

 

Vår målsättning

Vår målsättning är att alla våra bilar alltid ska klara miljözonerna.

Att all personal ska ha den utbildning som krävs för att klara av uppdraget.

Att ha den bästa budservicen i Skåne.

Ring våra trafikledare!

När du ringer oss kan du räkna med hög service, engagemang och professionalitet. Ta reda på vart ditt gods befinner sig eller få ett snabbt pris och offert.

Våra medarbetare

VD

Tommy Andersson
Tel: 0735-58 67 04
Mejl: tommy@tonysbudbil.se

Transportledare

Lars Rehn
Tel: 042-610 11 00
Mejl: lars@tonysbudbil.se

Transportledare

Jesper Birkfeldt
Tel: 042-610 11 00
Mejl: jesper@tonysbudbil.se

Transportledare

Robin Johansen
Tel: 042-610 11 00
Mejl: robin@tonysbudbil.se

HR/Personal

Jessica Johansson
Tel: 042-610 11 03
Mejl: jessica@tonysbudbil.se

Ekonomi

Anita Ljungqvist
Tel: 042-610 11 07
Mejl: anita@tonysbudbil.se

Lagerbokning

Lagerbokning
Tel: 042-610 11 00
Mejl: bokning@tonysbudbil.se

Ring oss idag!

Journummer: 
042-610 11 00

Helsingborg: 
042-610 11 00

Landskrona: 
0418-190 19

Malmö: 
040-12 38 00

Få en kostnadsfri offert!